İletişim |Ziyaretçi defteri | Programlar | Atatürk Köşesi

Ana Sayfa
Ana sayfam yap
Sık kullanılanlara ekle    

Planlar

Etkinlik Örnekleri

Okuma yazma

Sunular

Genel Dökümanlar

Deneme Soruları

Masal Örnekleri

Eğitici Oyunlar

Rehberlik

Tekerlemeler

Bilmeceler

Belirli Günler

Öğrenci Kulüpleri

Velilere Öneriler

Öğretmenler için

Küçük Resimler

Boyama Çalışmaları

 

 

MEB      

İlsis

İl Milli Eğitim    müdürlükleri

Sınavlar

Tebliğler Dergisi

ÖSYM

Personel MEB

Bakanlıklar

Resmi Gazete

Sendikalar

Valilikler

Bankalar

Son depremler

Gazeteler

Sorgulamalar

Akıllı Hayvanlar

Dünya yaratıldığı zaman hayvanların aklı yoktu. Ormanda rahatça dolaşırlardı. Ama akılları olmadığından avcılara kolay yem olurlardı. Sonunda yeryüzünün ruhu bu aptal hayvanların katledilmesine daha fazla dayanamadı. Habercisine, bir çuval akıl alıp bunu hayvanlara götürmesini emretti. Haberci yola koyuldu ve dünyaya vardığında çuvalı ilk gördüğü ağacın altına koyup dinlenmek için çimlere uzandı. Bu sırada çakal ve tavşan oradan geçiyordu.

“Kardeş, çuvalı görüyor musun? Biraz önce onu buraya bir insan bıraktı. Hadi gel onu eve taşıyalım”.

Tavşan çuvalı kaldırmaya çalıştı, ama çok ağırdı. Çakal da denedi, ama o da kaldıramadı.

Onları gören kaplumbağa, “çuvalı ağaca daya, sonra eğil ve onu sırtına yükle” diye seslendi. Ve onun dediği gibi yaptı çakal. Gerçekten de çuvalı sırtına almayı başardı. Hemen evin yolunu tuttular. Varır varmaz tavşanla beraber çuvalı açtılar. Baktılar ki çuvalın içi akılla dolu. Hemen tavşan bir avuç dolusu akıl kaptı. O zamandan beri tavşan o kadar akıllı ve uyanıktır ki, uyurken bile gözleri açıktır.

Çakal da bir avuç dolusu akıl kaptı, kaplumbağa ise iki. Tilki de bir avuç akıl aldı ve diğer hayvanlara da birazcık akıl kaldı. Kaplumbağa, tavşan, çakal ve tilki çuvaldan en fazla akıl kapmışlardı. Doğal olarak bugün bile en akıllı hayvanlar onlardır.

(Afrika Masalları, M.Kosova, Okyanus yayınları)

 

 

 

Arkadaşlar, sitemiz 1.sınıf öğretmenleri için bir paylaşım sitesidir. Buraya eklenen dosyalardan bütün öğretmenler faydalanabilir.Elinizde bulunan dökümanları bizimle paylaşırsanız diğer 1.sınıf okutacak arkadaşlara da bir nebze rahatlamış olacaklardır.

Bu yüzden lütfen faydalandığımız gibi paylaşalım da yapalım.

Dökümanlarınızı birincisinif@hotmail.com adresine yollayalım. Yada aşağıda gözat butonuna tıklayarak yollamak sitediğiniz dökümanları seçin. Daha sonra upload butonuna tıkladığınızda dosyalar sunucuya yüklenecektir.

Önemli Uyarı:Sitemizde bulunan dökümanların birçoğunu daha etkin    bir şekilde izleyebilmek için bilgisayarınıza Hand writing_mutlu yazı karakterini yüklemeyi unutmayınız..


                  Önemli uyarı:Bu sitenin  içeriği  kendi sınıfımda uyguladığım,ve bazı internet sitelerinden alarak kullandığım içerikten oluşmaktadır.

Telif     hakkını ihlal edecek içeriğe rastlarsanız lütfen birincisinif@hotmail.com a mail ile bildiriniz.