SALDIRGANLIK
 

     Çocuğunuz akranlarıyla kavga ettiğinde , zorbalık ya da yıkıcı davranış bozuklukları sergilediğinde , muhtemelen bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu arada , göz önünde bulundurmanız gereken bazı stratejiler şunlardır:

    1. Onaylamadığınız belirli bir davranış hakkında yaşadığınız hayal kırıklığını , çocuğunuzun kötü birisi olduğunu ima etmeden ifade edin . Meydana gelen durumu , diğer olası davranışları da ortaya koyarak derinlemesine tartışın.
    2. Çocuğunuzun başkaları tarafından kendisine zorbalık edildiğinde ne hissedebileceğini görmesine yardımcı olun.
    3. Bir zorbanın kimse tarafından sevilmeyeceğini anlamasına yardım edin. Zorbaların arkadaşlarını kaybettiklerini ve ya yeni arkadaşlıklar kurmada ne kadar güçlük çektiklerini açıklayın. Ona davranışını ne kadar çabuk değiştirirse o kadar iyi olacağını söyleyin.
    4. Kavga etme eğiliminde olan bir çocuğun anlaşmazlıklarını fiziksel güç kullanmadan çözmeyi öğrenmesi için ısrarlı olun. Başlangıç noktası olarak , evdeki anlaşmazlıkların çözümünde fiziksel gücün kullanılmasına izin vermeyin . Çocuklarınıza , farklılıklardan kaynaklanan sorunların çözülmesinde vurmanın değil, sözcüklerin kullanılması gerektiğini öğretin. Duygularını hareketleriyle belli etmek yerine , durup, ne hissettiklerini düşünmeleri ve daha sonra bunları sözcüklere dökerek ifade etmeleri için birlikte çalışın. Anlaşmazlıkları kavga etmeden çözümledikleri için onları ödüllendirin.
    5. Çocuğunuzun evde kendini kontrol etmesini artırmak için etkili yollar saptayın. Ara verme , çocukların çoğunda işe yarar. Kendi denetimlerini tekrar elde edene kadar odalarında oturmaları gerektiğini söyleyin. Bu onlara kendilerini daha iyi yönetmeyi öğreninceye kadar güvenli bir ortam sağlayacaktır.

Ev dışında herhangi bir mala zarar gelmiş ise zararı ödemekten çocuğunuz sorumlu olmalıdır. Örneğin bir arkadaşının oyuncağına ( veya kardeşinin oyuncağına ) zarar vermişse , kırdığı şeyi tekrar yerine koymak için para biriktirmelidir. Bunun yanı sıra özür diletmeyi de unutmayın.

Çocuğunuz öfkesini ve hayal kırıklıklarını daha kabul edilebilir yollarla ifade etmeyi öğrenirken kendisini ödüllendirin( örneğin övgü ve yıldız tabloları ile) Bu davranışını değiştirmesi için etkili bir yöntemdir.

Olumlu beklentiler geliştirin ki , çocuğunuzda kendi hayal kırıklığı ve öfkesini denetlemeyi öğrenebilsin. Kendisini denetleyebileceği konusunda kararsızsanız kendinizi gözden geçirin ve nedenini belirleyin. Sizin tavırlarınızın çocuğunuzun davranışlarını şekillendirmede etkili olduğunu unutmayın.

Ailenizin öfkeyi ifade etme ve anlaşmazlıkları çözümleme şeklini inceleyin. Eğer aileniz , çocuğunuz akranlarıyla olan ilişkilerinde gösterdiğine benzer bir davranış biçimi sergiliyorsa , çocuğunuza aile içerisinde kullanılan davranış tarzlarını değiştirerek yardımcı olabilirsiniz.